خطر کم آبی را جدی بگیرم

کاریکاتور,عکس کاریکاتور,دانلود کاریکاتور,عباس گودرزی,آب,کم آبی,خشکسالی,قحطی,باران,سد,رودخانه,خشک,بحران,بحران کم آبی,نابودی,ترکصرفه جویی به معنی درست مصرف کردن و جلوگیری از مصرف بیهوده است، پس به معنی مصرف نکردن نبوده و با در نظر گرفتن این معنی در همه زمینه ها کاری پسندیده و خوب می باشد. 

کشور ما دارای کویرهای پهناوری است که بخش بزرگی از آن را در بر گرفته است و به طور کلی ذخایر آبی بسیار زیادی نسبت به مساحت و جمعیتش ندارد. پس در این شرایط چاره ای جز مدیریت همین منابع آبی موجود نیست. باید فرهنگ صرفه جویی و درست مصرف کردن در همه زمینه ها بین مردم جا بیفتد، مخصوصاً امسال که طبق اعلام مسؤولین مربوط، ذخایر آبی در حد پایینی است و نیاز به صرفه جویی بالایی می باشد. 

درست مصرف کردن کار بسیار ساده ای می باشد، فقط کافی است هر شخصی این مهم رو در ذهن خود داشته باشد و به هنگام مصرف آن را عمل کند. موقع دوش گرفتن، شستن دست و صورت، تمیز کردن خیلی از ظروف و لباسها،مسواک زدن، حتی وضو گرفتن ...

بدترین منطق که بارها هم به چشم خودم دیده ام این است که چون پول آب را پرداخت می کنیم پس مالک آن هستیم و هرطور بخواهیم می توانیم از آن استفاده کنیم. این منطق فاجعه است، آفت جامعه است، باعث پسرفت در همه زمینه های ملی است. هرگز مردم کشورهای پیشرفته اینگونه سخن نکرده و اندیشه نمی کنند. 

دین اسلام هم با تعالیم والای خود به شدت با اسراف مخالف بوده و با آن مبارزه کرده است. هرکس در برابر برادر مسلمان خود و سایر اعضای جامعه مسوول است و باید نسبت به امورات او اهمیت نشان دهد. با اسراف و مصرف بیش از حد نیاز، انسانی دیگر از آب محروم می شود و این امری ناپسند در نزد خدای متعال است.ودر قرآن سوره اسراء آیه (27) هرگز اسراف مکن که مبذران ومسرفان برادر شیطان اند وشیطان است که سخت کفران نعمت پروردگار خود کرد.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید